
Kadakas kuulub küpressiliste sugukonda, selles on ligi 70 liiki igihaljaid puid ja põõsaid. Eestis on levinud harilik kadakas, millel on hulk erinevaid vorme. Rahvapärimustes on taim vankumatu elujõu ja puhtuse sümboliks, aga ka karmuse ja visaduse võrdkujuks. Omamoodi on taim Eesti sümboliks ja kehastab raskete olude kiuste kustumatut elujõudu.
Vana uskumuse kohaselt on kadakas elu ja surma vahepaik, koos pihlakaga on ta vanade eestlaste “nõiapuu”. Üldlevinud oli uskumus, et kui inimene sööb iga päev ühe kadakamarja, püsib ta igavesti noor. Arvati ka, et kui laps sööb iga päev kolm marja, püsib ta terve. Kadaka sees olevat peidus üheksa arsti. Kadakasuitsuga peletati halba mõju ja haigusi, need rituaalid kuuluvad isegi tänapäeval väga paljude algupäraste rahvaste kommetesse.
Kadakat peetakse hea ja kaitsva väega taimeks, energeetiliselt kadakas tugevdab ja puhastab. Kadakasuits “põletab” halba energiat. Puhastav vahend on ka kadakaõli ja kadaka puit on hinnatud amuletipuiduna. Kadakas eritab fütontsiide, taime kasutatakse palju maagilistes toimingutes, kadakaokstest tehakse ka saunavihtu ja tema marjad on ammustest aegadest kasutusel rahvameditsiinis. Kadakaga võib suhelda aastaringselt ja iga päev.
Kadakas on dekoratiivne ja suhteliselt vähenõudlik taim, teda on edukalt võimalik kasvatada koduaias. Taime kuju ja suurus on varieeruv, oleneb liigist. Peab arvestama vaid seda, et kadakad ei talu eriti ümberistutamist, tuleb leida kohe sobilik kasvukoht. Väikesi kadakaid istutatakse maikuus või augusti lõpus koos väikese mullapalliga. Suurema kadaka ümberistutamine õnnestub vaid külmunud mullapalliga istutades. Selleks kaevatakse taime ümber poole meetri sügavune kraav umbes poole meetri raadiuses ja täidetakse see puulehtedega. Kui muld külmub, siis lüüakse kangiga mullapall lahti ja viiakse taim koos sellega uude kohta ettevalmistatud istutusauku. NB! Tuleb alati ümberistutada ilmakaarte suhtes täpselt samas asendis. Kadakaid saab paljundada ka seemnetest, mis valmivad 1-2 aastat pärast õitsemist, valmis kadakamarjad on tumesinised. Seemnetega paljundada saab vaid harilikku Eestis looduslikult kasvavat kadakat. Seemned idanevad alles 2-3 aastat pärast külvi. Kui kadakas on vähenõudlik taim mulla suhtes, siis seemned vajavad idanemiseks küll huumusrikast mulda. Kadakat on ka vegetatiivselt võimalik paljundada, aga see on keerulisem, mistõttu on mõistlikum osta korralik taim.
Koduaias kasvatamiseks sobivad:
Harilik kadakas
Okslik põõsas, harva kasvab ka umbes kümnemeetriseks puuks. Kasvamiseks sobib kuiv liivmuld või soostunud turbamuld, võib kasvada nii päikese käes kui ka varjus. Kadakale meeldib niiske merekliima, võib soodsas kliimas kadastiku moodustada ja ise paljunema hakata. On vähenõudlik ja külmakindel taim, talub hästi ka pügamist, kuju on varieeruv. Ta on igati tore ja kena aiataim, aga ei talu saastunud õhku, linnas ja tööstusrajoonides kasvada ei taha. Sobib linnas vaid suuremasse parki, haljasalale või avarasse aeda, kuskile vaiksemasse linnapiirkonda grupiti kasvama. Iluaias saab kadakat kombineerida teiste taimedega, aga ta on ka soolotaimena kena. Eriti hästi sobib suurte kivide kõrvale, kiviktaimlasse või muru ilmestama. NB! Aias kasvatades peaks arvestama sellega, et kadakas on õunapuu leherooste vaheperemees. Seen talvitub kadakal ja levib kevadel tuulega eostena viljapuudele, mistõttu lehed varisevad enneaegu. Viljapuude lähedusse istutada kadakat ei tohiks.
Sabiina ehk kasakakadakas
On madal (1-2 m) ja aeglase kasvuga tumeroheline põõsas. Noored võrsed on spetsiifilise lõhnaga, looduslikult on mäestikes kasvav taim. Kasvab hästi ka kiviklibul ja liivasel jõekaldal. On valguslembene, talub põuda ja mürgiseid gaase, võib ka linnas hästi kasvada. Sabiina kadaka võrsed on mürgised, ei sobi kasvatamiseks, kui peres on väikesi lapsi. Sabiina kadakas on pirni-näsarooste vaheperemeheks, mis ohustab peamiselt pirnipuid, mistõttu viljapuudest peaks kaugemal olema. Sobib üksiku põõsana muru ilmestama ja ka grupina sobib aeda. Võib istutada lehiste ja kaskede ette, kiviktaimlasse, basseini äärde, suurte kivide lähedusse.
Virgiinia kadakas
Kasvab puuna, võib kasvada umbes kümnemeetriseks. Dekoratiivse sinakasrohelise taimena sobib hästi reas kasvatamiseks.
Hiina kadakas
Hiina kadaka madal vorm sobib hästi kiviktaimla või muru ilmestamiseks. Teda on hea kasvatada nii üksikult kui ka rühmiti. Võib kasvatada ka terrassil suure poti või puidust kasti sees.
Kääbuskadakas
Madalakasvuline laiuv põõsas sobib eriti hästi kiviktaimlasse.
Roomav kadakas
Sobib kiviktaimlasse ja sinna, kus on vaja suuremat pinda taimedega tihedalt katta.
Soomuskadakas
Soomuskadakas on ilus ja omapärane taim, okkad on sinakad-hõbedased, kasv ulatub umbes meetrini. Kasvamiseks sobib vaid päikeseline kasvukoht, ei talu varju. Kasvab aeglaselt ja vajab kerget mulda. Sobib hästi iluaeda muru ilmestama, sobib ka terrassile ja kiviktaimlasse.
Alati võib katsetada ka mõne vähemtuntud liigiga.
![]() | Telli pilt pildipangast failina või väljatrükitult. Fotod loodusest, asulatest ja hoonetest. Samuti makrofotod ja drooniga tehtud pildid. |
Vaata kõiki pilte » |
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.